Hodowla matek - Pasieka Fabryczna

Idź do spisu treści

Menu główne

Hodowla matek

Oferta

Na zakup matek użytkowych oraz reprodukcyjnych pochodzących z tych pasiek pszczelarze mogą otrzymać refundację kosztów zakupu nawet do 70% ceny netto.

Informacja na rok 2021 za pasieka24.pl.

Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń
ul. Racławicka 162, 34-125 Sułkowice, tel. 33 875-93-24, www.lyson.com.pl
oferowane matki pszczele: 
Krainka linia Viktoria
Rasa ta jest wyselekcjonowana z austriackiej rodziny pszczół, charakteryzujących się intensywnym rozwojem wiosennym.
Stosunkowo szybko uzyskują dużą siłę i mają zdolność w odpowiednich warunkach pożytkowych poprzez wysoką plenność matek do utrzymywania dużej siły do końca sezonu.
Reaguje znakomicie na zabiegi przeciwrójkowe. Linia wyjątkowo łagodna - pozwala na dokonywanie przeglądów bez dymu i osłony.
Ich miodność jest potwierdzona wieloletnim użytkowaniem tych pszczół w pasiece około 800 pni w Austrii jak i 350 pni w Polsce.
Matki proponowane przez nas są unasienniane naturalnie, przechowywane w mini ulikach, co gwarantuje im doskonałe warunki do rozczerwiania się, a nam daje pewność, że są to w 100% matki ze sprawdzonym czerwiem.
Na podstawie wielu lat doświadczeń zbudowaliśmy wewnętrzny system kontroli jakości, który służy zadowoleniu pszczelarza (nabywcy matki).

Pasieka Hodowlana Apigod, Jacek Krysztof
84-230 Rumia, ul. Nagietkowa 2, tel. 513-174-413, www.apigod.pl
oferowane matki pszczele: 
Linia krzyżownicza KASZUBKA
• Wysoka miodność z uwzględnieniem wykorzystywania intensywnych pożytków, takich jak uprawy rzepaku na dużych obszarach, mniszek, akacja oraz pożytków późnych z gryki i nawłoci. • Wczesny rozwój, pozwalający na wykorzystywanie pożytków wczesnych, utrzymywanie bardzo dużej siły przez cały sezon. • Sposób zachowania wskazujący na łagodność lub złośliwość pszczół, pozwalający na pracę nawet w czasie złej pogody. • Pszczoła nierojliwa lub o małej rojliwości, łatwej do opanowania po zastosowaniu prostych zabiegów przeciwrojowych. • Bardzo dobra zimotrwałość, nawet podczas łagodnych zim, w warunkach klimatu morskiego. • Siła rodzin utrzymująca się podczas całego sezonu na poziomie co najmniej 2 korpusów wielkopolskich, łatwość regeneracji siły po utworzeniu odkładów.

 

Pasieka Zarodowa, Wojciech Pelczar
ul. Prochownia 14 38-400 Krosno, tel. 13 432-24-42, www.matki-pszczele.pl
oferowane matki pszczele: 
Car AGA, AGA3


Pasieka Hodowlana Wojtuś, Elżbieta Flis
39-304 Czermin Breń, Osuchowski 196, tel. 607-200-420
oferowane matki pszczele
BR 20
Pszczoły jasno ubarwione łagodne tworzą silne rodziny, dobrze zimują rzadko wchodzą w nastrój rojowy, dynamiczny rozwój wiosenny dobrze wykorzystują pożytki nektarowe i spadziowe. W sprzedaży matki nie unasienione, unasienione sztucznie i reprodukcyjne sztucznie unasienione

 

Pasieka Hodowlana Tomasz Strzyż
Kwiatkowice 42a, 59-230 Prochowice, tel. 600-759-181, www.strzyz.prochowice.pl
oferowane matki pszczele: 
„AS”
Pszczoły linii AS tworzą rodziny o sile średniej do dużej. Charakteryzują się dużą łagodnością i dynamiką rozwoju. Miód składają głownie w nadstawkach. Rojliwość u pszczół występuje tylko w sytuacji zbyt ciasnego gniazda dlatego należy odpowiednio wcześniej je poszerzać. Pszczoły bardzo dobrze zimują. W zimie zużywają niewiele pokarmu jednak na wiosnę w okresie dynamiki rozwoju należy kontrolować zapasy zimowe. Pszczoły nie wykazują agresji. Podczas standardowych przeglądów można pracować bez dymu.

 

Pasieka Hodowlana Jerzy Cieśla
Ul. Bytomska 41/3, 41-704 Ruda Śląska, tel. 696-092-366
oferowane matki pszczele: 
Carnica Karolinka
Wczesną - nizinna. Sadziowa – górska

 

Pasieka Hodowlana Krzysztof Loc
Teodorów 96, 08-114 Skórzec, tel. 603-767-045, 25 643-61-57
oferowane matki pszczele: 
krainki - ALPEJKA, JUGO, NIESKA; kaukaska WOŹNICA
JUGO - miodna, łagodna, nierojliwa, ogranicza czerwienie, kończy rozwój we wrześniu zaczyna w lutym. NIESKA - miodna, łagodna, nierojliwa, dobre zimowanie, dopasowuje rozwój do pożytku. WOŹNICA - miodna, łagodna, nierojliwa, często daje efekt heterozji w krzyżówkach międzyrasowych.

 

Pasieka Hodowlana Polski Miodek
84-223 Strzepcz Heronima, Derdowskiego 20, tel. 504-784-228, www.polskimiodek.pl
oferowane matki pszczele: 
Carnica Daja
Pszczoły linii Daja bardzo dobrze znoszą zimowlę, nawet podczas długich i mroźnych zim. Wiosną mają dużą dynamikę rozwoju i tworzą silne rodziny. Idealne na każdy rodzaj pożytku.

 

Pasieka - Melissa, Agnieszka Wójtowicz
Kędzierzynka 80, 32-422 Stadniki, tel. 504-965-898, www.pasieka-melissa.pl
oferowane matki pszczele: 
Program krzyżowniczy Melissa
Linia wyselekcjonowana pod kątem trudnych warunków klimatycznych. Pszczoły te dobrze znoszą długie zimne wiosny. Gromadzą duże ilości pyłku. Utrzymują rodziny w średniej sile. Pracowite, loty rozpoczynają bardzo wcześnie i wykonują je do późnych godzin wieczornych. Są łagodne i łatwe w obsłudze. Wykazują znikomą rojliwość oraz szybką reakcję na zabiegi przeciwrojowe. Matki obficie czerwią przez cały sezon, co przekłada się na bardzo dobrą miodność. Intensywnie wykorzystują pożytki średnie i późne. Mocno kitują gniazdo, właściwie trzymają się plastra, skutecznie zimują

 

Pasieka Hodowlana Zbigniew Postuła
ul
. Syriusza 22/16, 44-117 Gliwice, tel. 691-372-213, 32 279-32-54
oferowane matki pszczele: 
Car. Ka-Prim i krzyżownicza linia Karolinka
Pszczoły z tych dwóch programów hodowlanych charakteryzują się podobnymi cechami użytkowymi: dobrą zimowlą i dynamicznym rozwojem wiosennym co daje pszczelarzowi możliwość pozyskania miodu towarowego z wczesnych pożytków. Szybki rozwój rodzin powoduje na wczesnych pożytkach nadmiar pszczoły i czerwiu, który należy wykorzystać do tworzenia nowych rodzin produkcyjnych na następne pożytki. Pszczoła bardzo dobrze wykorzystuje pożytki nektarowe, spadziowe i pyłkowe. Praca przy rodzinach jest przyjemna, pszczoła bardzo łagodna i spokojna, trzyma się plastrów.

 

Gospodarstwo Pasieczne „Pasieka Szeligów”
ul. Kotsisa 31, 30-623 Kraków, tel. 500-661-820, www.pasieka-szeligow.pl
oferowane matki pszczele: 
Galicja

Pasieka Hodowlana „Miodzio” Izabela Rachwalik
Piaski, ul. Miodowa 9, 97-540 Gidle, tel. 662-252-353
oferowane matki pszczele: 
Piaskowa
Pszczoły linii Piaskowa tworzą silne rodziny, dobrze trzymają się plastrów, są łagodne, nie rojliwe a także dobrze zimują. Miód składają w nadstawkach, a pyłek na skrajnych ramkach przy czerwiu. Sprawdzają się na pożytkach wczesnych jak mniszek , rzepak oraz późnych jak nawłoć.

 

Pasieka Hodowlana Paweł Kaźmierczak
Radosław 53, 56-200 Góra, tel. 697-119-066
oferowane matki pszczele
Car Dolka, Car Dolka 1

Pasieka Hodowlana Leszek Bielicki
Wygoda 34, 26-720 Policzna, tel. 607-141-367, www.matkibielka.pl
oferowane matki pszczele: 
car Bielka1
Rasa KRAIŃSKA linia BIELKA 1 Pszczoły tej linii dobrze zimują, mają dobry rozwój wiosenny. Zbierają dużo pyłku. Są miodne. Miód składają w gnieździe oraz w nadstawce. Rodziny nie mają silnych tendencji rojowych. Pszczoły są łagodne, podczas dni pogodnych przy większości prac pasiecznych możliwa jest praca bez dymu. Linia krzyżówkowa BIELKA Pszczoły tej linii są miodne, wykorzystują wszystkie pożytki. Zbierają dużo pyłku. Rodziny dobrze zimują, mają dobry rozwój wiosenny. Pszczoły są bardzo łagodne, W czasie przeglądu zachowują się spokojnie, łatwo dają się strząsać z plastra.

 

Pasieka SAWA, Łucja Skonieczna
ul.Helenowska 22 m 28, 05-800 Pruszków, tel. 697-629-600, www.pasiekasawa.pl
oferowane matki pszczele: 
car SAWA, car SAWA1
car SAWA - linia pszczół stworzona w oparciu o materiał hodowlany pszczół kraińskich takich jak PWJOT i Majówka. Charakteryzują się wczesnym i średnio wczesnym, intensywnym rozwojem wiosennym. Dobrze wykorzystują wziątki w okresie całego sezonu. Są łagodne, dobrze trzymają się plastrów. Pszczoły o małej lub średniej rojliwości, dobrze reagują na zabiegi przeciw rójkowe car SAWA1 - linia pszczół carnica, będąca kontynuacją linii SAWA, prowadzona w oparciu o program hodowlany, w którym selekcja skierowana jest głównie na uzyskanie wysoko wydajnych, łagodnych, nierojliwych oraz dobrze rozwijających się pszczół. W programie preferowane są matki, których pszczoły wykazują się większą skłonnością do czyszczenia (zachowania higieniczne)

 

Pasieka Mellifera, Maria Gembala
Żelków Kolonia ul. Akacjowa 57, 08-110 Siedlce, tel. 25 633-51-06, 607-695-247, www.pasiekamellifera.com
oferowane matki pszczele: 
Kraińskie: Prima, Gema Kaukaskie: WG

Pasieka Zarodowa w Maciejowie
Maciejów 8, 46-200 Kluczbork, tel. 774-131-977, www.pasieka.maciejow.eu
oferowane matki pszczele: 
Car Cb, Car Cp, Car Cr, Car Ca
Krainka Ca (austriacka) Dobrze wykorzystuje szczególnie wczesne pożytki (sady, mniszek i rzepak), gdyż odznacza się bardzo wczesnym i dynamicznym rozwojem wiosennym. Dobrze radzi sobie również na późniejszych pożytkach kwiatowych. Zimuje dobrze w czasie typowych stabilnych zim, bez gwałtownych ociepleń. Zimy o dużej amplitudzie temperatur opłaca wysokim osypem pszczół i zużyciem zapasów. Miód chętniej lokuje w gnieździe, a dopiero potem w nadstawce. Polecana do wszystkich rodzajów pasiek.

 

Pasieka Hodowlana Wojciech Lutkiewicz
19-300 Ełk ul. Jagiełły 14, tel. 691-720-290
oferowane matki pszczele: 
car Iwa
Hodowla matek prowadzona jest wyłącznie w pełnowartościowych rodzinach pszczelich w obecności matki, co gwarantuje ich wysoką jakość. Pszczoły linii Iwa łatwo znoszą długie i mroźne zimy, a przy wczesnej i chłodnej wiośnie matki opóźniają czerwienie, aby po ustabilizowaniu się wiosennych warunków pogodowych bardzo dynamicznie rozwinąć się, co owocuje zbieraniem miodu towarowego z bardzo wczesnych pożytków np. wierzby. Linia Iwa charakteryzuje się bardzo niską rojliwością nawet przy utrzymywaniu ciasnego gniazda. W okresie łagodnej pogody przy rodzinach pracuje się bez dymu i kapelusza. W sezonie pszczoły są aktywne nawet przy niskich temperaturach i niesprzyjającej pogodzie.

 

 

Pasieka Hodowlana Wioletta Naruszewicz
Os. Siejnik II 3/1, 19-400 Olecko, tel. 603-974-294
oferowane matki pszczele: 
krainka linii Wanda i linii Nieska, kaukaska Muchurska, Środkowoeuropejska Augustowska

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy - Zakład Pszczelnictwa w Puławach
24-100 Puławy, Kazimierska 2A, tel. 603-689-002, 81 888-21-94
oferowane matki pszczele: 
car Marynka
Rok wyselekcjonowania linii i nadania jej nazwy 1993
Linia hodowlana car Marynka powstała w wyniku krzyżowania 9 linii pszczół kraińskich:
Węgierskiej, CT46, C10, Singer, CN, Beskidzkiej, Troiseck, Podgórskiej i Pesetz
Pszczoły linii car Marynka charakteryzują się dobrą miodnością. Wykazują dużą dynamikę rozwoju wiosennego. Dobrze wykorzystują wszelkie pożytki, zarówno wczesne jak i późne. Pszczoły są bardzo łagodne z małą skłonnością do rojenia się. Dobrze zimują. Miód sklepią na sucho lub pośrednio i łatwo przechodzą do nadstawek lub górnych korpusów. Pszczoły te dobrze trzymają się plastrów i nie są płochliwe podczas przeglądów. Pszczoły linii car Marynka od kilku lat są selekcjonowane w kierunku zwiększonego zachowania higienicznego i tolerancji pasożytów Varroa destructor.

 

Centrum Pszczlelarskie Pasieka Hodowlana mgr inż. Maria Wilde
Księżycowa 8, 10-713 Olsztyn, tel. 605-036-181
oferowane matki pszczele: 
Krainka Kortówka
Krainka Kortówka pochodzi ze Schwarzwaldu. Selekcjonowana w Polsce od ponad 25 lat, gdzie szybko i znakomicie przystosowała się do warunków klimatyczno-pożytkowych kraju. Pszczoły są duże, jasno ubarwione, wybitnie łagodne, mało ruchliwe, bardzo dobrze trzymające się plastrów. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu, co powoduje, że są wyjątkowo miodne nawet przy słabych pożytkach. Zimują bardzo dobrze. Charakteryzują się wyjątkowo dużą dynamiką rozwoju. Nadają się szczególnie do pasiek intensywnie prowadzonych, wykorzystujących co najmniej kilka pożytków w sezonie. Jest wybitna także pod względem dużej produkcji pyłku.

 

Pasieka Hodowlana Sądecki Bartnik
Stróże 235, 33-331 Stróże, tel. 502-424-677
oferowane matki pszczele: 
linie Carnica Dobra, Carnica Karpatka

Specjalistyczne Gospodarstwo Pszczelarskie. Gładys Łukasz
95-060 Brzeziny, ul Strykowska 46, tel. 505-556-652, 46 874-26-26, gladysmiody@o2.pl
oferowane matki pszczele: 
Brzezinka

Pasieka Hodowlana Wojciech Smaruj
Modliszewo 37, tel. 668-393-973, 601-956-327
oferowane matki pszczele: 
car Wielka
Pszczoły tej linii mają szare ubarwienie, z możliwością wystąpienia brązowego paska na IV tergicie. Linia odznacza się dynamicznym rozwojem wiosennym i tworzy rodziny silne i bardzo silne. Linia miodna, pszczoły wykazują tendencje do ograniczania czerwienia matki przy dużych pożytkach. „WIELKA” jest przystosowana do gospodarki w ulach stojakowych, gromadząc zapasy w nadstawkach. Pszczoły są łagodne, bardzo dobrze trzymają się plastra. Są wybitnie nierojne, po pożytku rzepakowym rzadko wchodzą w nastrój rojowy łatwy do zwalczenia. Linia bardzo dobrze zimuje nawet w warunkach łagodnych zim.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego